Na podstawie Ustawy o Ochronie Zwierząt z dnia 21.08.1997 r. z późniejszymi zmianami oraz na podstawie statutu, Fundacja Skrzydlaty Pies może współdziałać z właściwymi instytucjami państwowymi i samorządowymi w ujawnianiu i ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w ustawie.

Interwencje, które Fundacja Skrzydlaty Pies przeprowadza, to przede wszystkim kontrola warunków bytowych i stanu zdrowia zwierząt wraz z dalszymi zaleceniami oraz, w razie konieczności, dalszym składaniem zawiadomień do odpowiednich instytucji państwowych i samorządowych.

Fundacja Skrzydlaty Pies może również występować jako oskarżyciel posiłkowy w sprawach dotyczących zwierząt, w przypadku których przeprowadzała interwencję lub kontrolę.

Ze względu na to, że Fundacja Skrzydlaty Pies zwierzęta, które przyjmuje pod opiekę umieszcza w płatnych hotelach dla zwierząt i domach tymczasowych, ma ograniczone możliwości przejmowania zwierząt z interwencji, które wymagają natychmiastowej zmiany warunków bytowych. Takie zwierzęta najczęściej są umieszczane w schroniskach dla zwierząt, z którymi współpracuje dana gmina.

Wszystkie interwencje i kontrole jakie przeprowadza Fundacja Skrzydlaty Pies są w pełni charytatywne, tj. przedstawiciele Fundacji nie otrzymują za te działania żadnego wynagrodzenia.

Kontakt w sprawie interwencji:
Katarzyna Grzegorczyk +48 606 962 357

WYBRANE INTERWENCJE
i ich przebieg:

  • 21.05.2025 – Sławków
    Na podstawie zgłoszenia z dnia 21.05.2025 Fundacja Skrzydlaty Pies przeprowadziła kontrolę w miejscowości Sławków. Pod wskazanym adresem znajdowało się kilkanaście psów różnych ras oraz konie. Po oględzinach miejsca i ocenie stanu zdrowia zwierząt, Fundacja złożyła na Policję zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przetrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowych, które są w złym stanie fizycznym, wskazującym na długotrwałe zaniedbania.
    Dnia 05.06.2025 r. odbyła się kolejna kontrola już z udziałem przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego, przedstawicieli Urzędu Miasta, Policji i przedstawicieli Fundacji Skrzydlaty Pies.
    Kontrola wykazała wiele nieprawidłowości dotyczących sprawowania opieki nad zwierzętami, czym formalnie zajął się Powiatowy Inspektorat Weterynarii, który będzie dalej prowadzić sprawę.
    Ogólny stan zdrowia zwierząt nie wymagał natychmiastowego odebrania, jednak właściciele zwierząt otrzymali szczegółowe wytyczne dotyczące tego, co obowiązkowo muszą zmienić, jakich formalności dopełnić i jak poprawić stan fizyczny zwierząt. Dodatkowo został nałożony na nich mandat za braki w dokumentacji zwierząt.
    Kolejne kontrole są zaplanowane wg ustaleń na miejscu.

  • 25.06.2024 – Bukowno
    Na podstawie zgłoszenia z dnia 24.06.2024 r. Fundacja Skrzydlaty Pies przeprowadziła kontrolę w miejscowości Bukowno. Pod wskazanym adresem potwierdziło się to, że przebywa tam pies rasy cocker spaniel, w wieku ponad 10 lat, który okazał się psem bardzo schorowanym, wychudzonym, niesłyszącym, żyjącym w permanentnym bólu potęgowanym jego stanem zębów i dziąseł.
    Stan dziąseł i zębów był w katastrofalnym stanie, na które składało się długotrwale przebiegające zakażenie ropne, liczne ubytki w tkankach z procesem gnilnym łącznie.
    Właściciele psa nie wykazywali chęci leczenia psa, twierdząc, że pies jest stary i nic mu nie jest, ale nie mają serca poddać go eutanazji.
    Właściciele zostali poinformowani, że jeśli nie zgadzają się na leczenie psa, to zwierzę kwalifikuje się do natychmiastowego odbioru i eutanazji lub podjęcia leczenia przez Fundację a wobec nich będzie wniesione zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na Policję.
    Finalnie właściciele psa podjęli się leczenia psa, co zostało potwierdzone w Lecznicy Weterynaryjnej.

  • 11.07.2022 Raciborsko k. Wieliczki
    Wskutek działań Stowarzyszenia Animal Patrol z Wieliczki z udziałem Policji i Gminy, po dość żmudnym postępowaniu, udało się wyzwolić około 90 psów z piekła, jakie zgotował im człowiek. Ze względu na liczbę psów, proces odbioru psów był rozłożony w czasie
    Udział naszej Fundacji polegał na zabezpieczeniu 8 psów : 2 owczarków niemieckich, 5 cavalierów i 1 labradora oraz występowanie w roli świadka podczas postępowania wobec właścicieli pseudohodowli prowadzonego przez Policję i później przez Sąd.
    Jedna z największych i najbardziej parszywych pseudohodowli w tym rejonie w końcu przestała istnieć a właściciele skończyli z adekwatnym prawomocnym wyrokiem Sądu.


  • 16.02.2018 – Skała
    Na podstawie zgłoszenia z dnia 10.02.2018 r. Fundacja Skrzydlaty Pies wraz z Fundacją LaFauna przy asyście Policji przeprowadziła kontrolę warunków bytowych psa przywiązanego na łańcuchu do budynku na jednej z posesji w Skale.
    Na miejscu okazało się, że pies na łańcuchu, to skrajnie zaniedbana suczka w typie PONa, która miała do dyspozycji rozlatującą się, dziurawą budę i nigdy nie była puszczana z łańcucha. Podczas oględzin zabudowań, na strychu jednego z budynków odkryliśmy kolejnego psa przywiązanego sznurkiem do gwoździa wbitego w ścianę.
    Drugi pies, to również suczka. Wg właściciela miała przepędzać kuny.
    Obie suczki zostały odebrane a właściciel dostał mandat za przetrzymywanie zwierząt bez dokumentacji i w niewłaściwych warunkach.
    Właściciel psów został poinformowany o tym, że jeśli w przyszłości będzie chciał posiadać kolejne psy, musi zapewnić im dużo lepsze warunki bytowe i zadbać o niezbędną dokumentację oraz musi się liczyć z kolejnymi kontrolami.
    Wątek psów na FB Fundacji Skrzydlaty Pies

    I nie musieliśmy długo czekać….

  • 11.07.2018 – Skała
    Dostaliśmy znowu zgłoszenie, że w tym miejscu, z którego w lutym 2018 r zabraliśmy dwie suczki, znowu przy budzie jest pies, który przebywa tam od około 3 tygodni i w tym czasie ani razu nie był spuszczony z krótkiego łańcucha, całymi dniami stoi, albo leży na ziemi, ponieważ w ogóle nie wchodzi do budy. Pies nie ma żadnego innego schronienia. Słońce, deszcz, burza, wiatr – pies cały czas jest w tym samym miejscu na łańcuchu.
    Tym razem pojechaliśmy tam sami bez asysty Policji, która była poinformowana o naszej kontroli i w razie konieczności, wiedziała, że może być wezwana.
    Na miejscu potwierdziły się wszystkie informacje ze zgłoszenia. Psem okazała się wspaniała suczka owczarek niemiecki. Właściciele i tym razem nie widzieli w niczym problemu. Mając tak dużą posesję i liczne zabudowania, dlaczego nie zbudowali psu kojca? Dlaczego nie zrobili dostępu do któregoś pomieszczenia? Na te pytania nigdy nie otrzymamy odpowiedzi.
    Kontrola skończyła się kolejnym odbiorem.
    Suczka trafiła pod naszą opiekę, zamieszkała w jednym z naszych domów tymczasowych, w którym została już na stałe.
    Wątek suczki na FB Fundacji Skrzydlaty Pies

    Z kolejnych informacji i kontroli: do dzisiaj nie było i nie ma tam już żadnego psa.